zbojnickiegroup nalezymy

Niesztampowy pomysł na imprezę integracyjną!

Występ dudziarza na dudach żywieckich

UNIKATOWY WYSTĘP NASZEGO DUDZIARZA UROZMAICI KAŻDĄ IMPREZĘ FOLKLORYSTYCZNĄ I FIRMOWĄ! NOWOŚĆ!!!

Zapraszamy na niezapomniany koncert naszego dudziarza Maksymiliana. Maksymilian pochodzi z bardzo umuzykalnionej rodziny spod samiućkiej Babiej Góry w powiecie suskim. Jest góralem z dziada pradziada, także folklor i muzyka górali babiogórskich jest mu doskonale znana. Tradycją góralską, zbójnicką, pasterską, ludową nasiąknął od najmłodszych lat. Maksymilian jest młodym, ale bardzo utalentowanym artystą-muzykiem grającym na dudach żywieckich, tzw. kozie.

 

maxi3 maxi4

Fot. Koncert w Kielcach w galerii handlowej.

 

 

Występ dudziarza odbywa się pod patronatem Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego oraz Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej!czechy1 slowacja1

 

  
max1Nasz dudziarz z brygady zbójnickiej Karpackie Zbóje ma za sobą liczne występy w Polsce jak i za granicą. Ponadto wybitnie gra na trąbce. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w Polsce (Posiady Gawędziarskie i Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych) jak i za granicą. Niedawno występował też w TVP1 promując nasz beskidzki region.

Archaiczna muzyka grana na dudach żywieckich bardzo urozmaici Waszą imprezę (wesele, urodziny, imieniny, koncert, dożynki czy imprezę firmową). Nasza kapela góralska Karpackie Zbóje wraz z dudziarzem koncertuje w całej Polsce i za granicą. Przyjedziemy do Państwa gdzie tylko zechcecie! Polecamy dudziarza zwłaszcza na imprezy karczmiennej lub na zbójnicki czy góralski kulig! Hej!

max2 Mieszkańcy regionu żywieckiego są nadzwyczaj muzykalni. Gra na dudach (instrumencie złożonym ze skórzanego mieszka i piszczałek) i skrzypcach, taniec i pieśń stanowiły od wieków nieodłączny element życia górali.

Ludową muzykę cechuje oryginalna tonalność i bogactwo tańców, którym z reguły towarzyszą przyśpiewki. Na przestrzeni wieków powstawały liczne pieśni o motywach religijnych, towarzyszące obrzędom, uroczystościom domowym, zbójnickie i pasterskie, piosenki żartobliwe, satyryczne, balladowe, zalotne i kołysanki. Szczególnie interesujące są kolędy żywieckie, w których widoczne są motywy regionalne i połączenie dawnych kolęd związanych ze składaniem życzeń noworocznych z kolędami religijnymi. W wielu pieśniach pojawiają się elementy krajobrazu górskiego – skały, hale, potoki, polany, oraz charakterystyczna dla tych terenów roślinność i zwierzęta.   

max3Ciekawostką jest fakt, że współcześnie, ze względu na niszowy charakter tej profesji, dudziarze w Polsce występują głównie w zespołach folklorystycznych lub etnicznych, a sama gra na dudach utożsamiana jest (częściowo niesłusznie) jako "muzyka góralska". Natomiast w krajach gdzie dudy mają bogate tradycje (Szkocja, Irlandia, Galicja (Hiszpania), Albania czy Bułgaria) dudziarze funkcjonują jako stały i żywy element kulturowy.

Może parę słów o samym instrumencie jakim są dudy żywieckie…

Dudy to instrument muzyczny dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Inne nazwy regionalne w Polsce to: koza, gajdy, siesieńki. Powszechnie używana jest też przez laików niepoprawna nazwa kobza, która oznacza zupełnie inny instrument strunowy. Obecnie za sprawą uzusu słowniki dopuszczają stosowanie określenia kobza i kobziarz w odniesieniu do gry na dudach, co wynika ze zbieżności z nazwą koza, używanej na określenie dud podhalańskich.

Może nieco o historii…

max4Dudy były w Polsce instrumentem powszechnie używanym przez wszystkie stany. Zygmunt Gloger w swojej „Encyklopedii staropolskiej” podaje, że „Sławny pogromca Turków, Samuel książę Korecki, wzięty za czasów Zygmunta III do niewoli, pędzony pieszo do Stambułu, przygrywał na dudzie, by pocieszyć towarzyszów niedoli i lżejszym uczynić znojny pochód. Rej powiada, że szlachcic, kiedy sprosił na ucztę przyjaciół i sąsiadów, w oczekiwaniu latem na ganku, a zimą na piecu siedząc, wygrywał sobie na dudzie”.

Zachowało się wiele tradycyjnych powiedzonek oraz przysłów polskich o dudach, które zanotował Gloger:

„Zaniechaj regała jeżeli i na dudach zabeczeć nie umiesz”

„Jak dudy grają, tak skaczą”,

„Jak dudy nadmiesz, tak grają”,

„Nie wie, w jakie dudy dąć” czyli nie wie od czego zacząć lub co robić,

„Schować dudy w miech” oznaczające to samo, co „zwinąć chorągiewkę,”, „spuścić z tonu”, „położyć uszy po sobie” itp.,

„Niedźwiedź zdechł, dudy w miech,”

max5W Polsce, w zależności od regionu, są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. W powszechnym użyciu jest również nazwa kobza pierwotnie dotycząca innego instrumentu (zob. kobza). Dudy są popularnym instrumentem ludowym Podhala, Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Śląska Cieszyńskiego a przede wszystkim Wielkopolski.   

Rodzaje dud

W Wielkopolsce: dudy wielkopolskie, kozioł biały (weselny), kozioł czarny (ślubny), siesieńki (sierszenki, sierszeńki).

Gajdy

max6Instrumentem z grupy dud są również gajdy, z Beskidu Śląskiego. Różnią się od dud tym, że dudy są dmuchane ustami a gajdy pompuje się dymlokiem – przez to gajdosz (muzyk grający na gajdach) mógł również śpiewać. Dzięki wtłaczaniu powietrza z zewnątrz, a nie ust skóra miecha nie zużywa się tak szybko jak w dudach. W gajdach piszczałkę melodyczną nazywa się gajdzica a burdonową – huk.

Wśród instrumentów dudowych gajdy mają najmniejsze możliwości muzyczne, ze względu na obecność tylko sześciu otworów palcowych, co daje zaledwie siedem podstawowych dźwięków. Skala dźwiękowa gajd oparta jest na heksachordzie durowym z dodaną subkwartą przy wszystkich otworach zamkniętych. Gajdy strojone były w F, E, Es, a także w D.

Budowa instrumentu Dudy składają się z:

            max8 jednej lub kilku piszczałek melodycznych zaopatrzonych w stroiki trzcinowe (pojedyncze – tzw. klarnetowe lub podwójne – tzw. obojowe) i otwory boczne;

             jednej lub kilku piszczałek burdonowych wydających dźwięk stały o niskiej wysokości;

             zbiornika powietrza z koziej lub owczej skóry; (we współczesnych typach dud zastępowanych innymi materiałami, na przykład gore-texem)

             rurki do wdmuchiwania powietrza do zbiornika (w rozwiniętym typie dud, jak np. w śląsko-żywieckich gajdach, jest ona zastąpiona mieszkiem poruszanym ramieniem gajdosza).

Dudy w kulturze

max9Jan Kochanowski wspomina o dudach we fraszkach „O Bekwarku” pisze także o trzech dudarzach, przygrywających zabawie przy gorejącym stosie sobótki w Czarnym Lesie.   

 

 

 

 


Wyślij zapytanie / Zarezerwuj zbójnicką imprezę  

Pytomy Wos piyknie na występ dudziarza! Hej!

Zapytaj o cenę! Napisz, zadzwoń, zarezerwuj! e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel Mob. +48 609 789 879, 33 475 96 52

maxi1 maxi2

 

 

Chcesz kupić oryginalny upominek z Beskidów? 
Kup go u nas w zbójnickim sklepie na Allegro
 www.zbojnickisklep.na.allegro.pl    

Rezerwujac u nas imprezę wspomagasz UNICEF!

UNICEF media award

 

1 oferta weselna

2 oferta sylwestrowa

3 oferta dla szkol

4 oferta cateringowa

5 oferta kuligow

6 oferta dla firm

7 oferta strojow goralskich

8 oferta galerie handlowe

9 oferta koncertow

10 oferta imprez plenerowych

11 oferta prelekcji

12 oferta domy kultury

13 oferta swiateczna

14 wedrowki

15 oferta dla singli

16 oferta dla karczmi

17 oferta dla kosciolow

18 oferta imprez okolicznosciowych

19 sklep allegro

Współpracujemy